• 21. 2. 2022
  • Ochorenia žíl

Začínajúce kŕčové žily – čo s nimi?

Robia sa vám po nohách viditeľné rozšírené, pavúčikovité žilky? Cítite ťažké nohy, pálenie, svrbenie, brnenie, mravenčenie v nohách? Veľmi pravdepodobne sa u vás rozvíja prvé štádium chronického žilového ochorenia.

Je to ochorenie predovšetkým západnej vyspelej civilizácie. Súvisí predovšetkým so sedavým spôsobom života. Podľa štúdii ľudia presedeli ešte pred štyridsiatimi rokmi o 2,5 hodiny menej ako je tomu v súčasnosti. Viac času trávime pri počítačoch, tabletoch, mobiloch, seriáloch, v autách a autobusoch.   

Oveľa menej využívame naše periférne srdce, čo sú naše svaly lýtka. Pri rýchlej chôdzi (aspoň 5km/hodinu), behu, bicyklovaní sa svaly na predkolení napínajú,  stláčajú až „žmýkajú“ žily a tým sa krv prepumpováva smerom k srdcu. 

Mnohí tento problém považujú za estetickú záležitosť, ale nezriedka v tomto štádiu sú prítomné výrazné ťažkosti. Rovnako sa v priebehu niekoľkých rokov môžu vytvoriť z metličiek veľké vakovité kŕčové žily.

Čo sa dá robiť?

Pokiaľ nemáte nejaké závažné zdravotné problémy tak pohyb, pohyb, pohyb. Pravidelnou fyzickou aktivitou sa ťažkosti výrazne zmiernia. 

Pri sedavej alebo stojatej práci sú účinné podporné sťahovacie pančuchy. Dnes sú k dispozícii veľmi príjemné materiály a krásne farebné a módne varianty. V lete odporúčame studené sprchy na nohy, aj niekoľkokrát za deň. Rôzne krémy dokážu uľaviť od ťažkostí, ale majú len krátkodobý efekt. Ak sú ťažkosti výraznejšie, sú k dispozícii aj účinné,  rokmi overené lieky na žily – venotoniká.

Pokiaľ sa chcete škaredých žiliek zbaviť, resp. ťažkosti stále pretrvávajú, sú k dispozícii dve možnosti ošetrenia. Prvou je klasická skleroterapia, druhou novšou je tzv. metóda CLaCS

Autor článku
MUDr. Marek Šumaj
Uznávaný odborník v cievnom ultrazvuku, endovaskulárnych metódach, hojenia vredov predkolení.