Skleroterapia, sklerotizácia kŕčových žíl

Skleroterapia

Sklerotizácia dolných končatín je stále jednou z najpopulárnejších a účinných techník na liečenie kŕčových žíl.

Čítajte viac

Skleroterapia

Postup zahŕňa vstrekovanie špeciálnej látky prostredníctvom jemných ihličiek priamo do postihnutej žily. Pacienti prirovnávajú tieto pocity s bodnutím komára.

Prvýkrát sa táto metóda začala používať v roku 1930 a hlavné črty technológie sa nezmenili. Vo Venasum k tomu používame najspoľahlivejšie a najbezpečnejšie liečebné látky, vyrobené v Nemecku a Anglicku - Aethoxysclerol a Fibrovein.

Dohodnúť termín

Po napichnutí kŕčovej žily sa do nej aplikuje liek vo forme peny. Takto ošetrený varix je následne stlačený kompresívnou pančuchou, čo vedie vedie k jeho uzavretiu. Krv začína tiecť cez zdravé žily. Niekedy je potrebné absolvovať niekoľko sedení skleroterapie, ale vzhľadom na minimálny priemer ihiel, pacienti cítia minimálne nepohodlie. Procedúra trvá asi 30 minút.
Po zákroku sa odporúča hodina chôdze a pokračovať v normálnych denných aktivitách. Vo väčšine prípadov, bezprostredne po sklerotizácii sa nosia kompresné pančuchy po dobu 1-2 týždňov. Navonok sa prakticky nelíšia od obvyklých ženských pančúch, a tak v každodennej činnosti nevznikajú žiadne obmedzenia.

V rukách skúseného operatéra sú vedľajšie účinky skleroterapie zriedkavé. V niektorých prípadoch sa u pacientov môže vyskytnúť svrbenie okolo liečenej oblasti. V mieste vpichu injekcie sa môžu tvoriť malé modriny, ktoré zmiznú počas jedného týždňa. Ale tieto komplikácie nepredstavujú významný problém. Jediným vedľajším účinkom, ktorý stojí za pozornosť a diskusiu s lekárom pred výkonom - je tmavá škvrna pozdĺž ošetrovanej žily. Táto komplikácia sa nazýva "hyperpigmentácie". Tie sa vyskytujú v 20-30% prípadov spontánne v priebehu niekoľkých týždňov a niekedy aj mesiacov. To je dôvod, prečo je liečbu najlepšie vykonať na jeseň, v zime alebo na jar, aby vaše nohy mohli vyzerať dobre v lete.

Ultrazvukom riadená skleroterapia

Hoci sklerotizácia začala svoju existenciu už od 30. rokov minulého storočia, nová fáza sa začala pri zavádzaní ultrazvukových metód do klinickej praxe. Ultrazvuk umožňuje presne kontrolovať podávanie a šírenie sklerotizačného činidla do požadovanej žily. Typicky sa lieky používajú vo forme špeciálne pripravenej peny.

USG riadená skleroterapia je ideálna pre pacientov s primárnymi kŕčovými žilami, rovnako ako u pacientov s relapsom po predchádzajúcich chirurgických zákrokoch. Avšak, nie všetci pacienti sú vhodní na tento postup. Iba starostlivo vykonané ultrazvukové vyšetrenie žíl môžu pomôcť pri výbere najvhodnejšieho postupu pri každom individuálnom prípade.

Výhody skleroterapie

  • vykonáva sa ambulantne, to znamená, že nie je potreba hospitalizácia
  • nežiaduce účinky sú veľmi zriedkavé a nezávažné
  • nevyžaduje anestézu
  • minimálne nepohodlie, väčšina pacientov porovnáva výkon s pocitom bodnutia komárom
  • nevyžaduje rezy, stehy, žiadna jazva
  • návrat do každodenných činností bezprostredne po zákroku
  • sklerotizácia je odporúčaná najmodernejšími lekárskymi normami.

Dohodnúť termín

Ikonka - výhody venasum

10 ročné skúsenosti

Ikonka - výhody venasum

Ambulantné riešenie

Ikonka - výhody venasum

Moderná liečba kŕčových žíl

Ikonka - výhody venasum

Ochrana zdravia

Ikonka - výhody venasum

Dlhodobý estetický účinok

Ikonka - výhody venasum

Komfort a ľahké nohy

Ikonka - výhody venasum

Technológie a skúsenosti

Dr. Marek Šumaj

Uznávaný odborník v cievnom ultrazvuku, endovaskulárnych metódach, hojenia vredov predkolení.

Je špecialistom v angiológii - cievnej medicíne, ktorá sa zaoberá diagnostikou a liečbou tepnových, žilových a lymfatických ochorení.

O našej ordinácii

Certifikáty