• 30. 4. 2025
  • Ochorenia žíl

Chronické žilové ochorenie: Ako ho rozpoznať a liečiť včas?

krcove zily

Pocit ťažkých a unavených nôh, kŕče v nohách, viditeľné rozšírené žily či zmeny na koži – tieto stavy patria medzi príznaky chronického žilového ochorenia. Verejnosti je známy najmä pojem kŕčové žily, avšak tento zdravotný problém má širší záber a môže mať rôzne štádia aj prejavy. Podľa akých príznakov chronické žilové ochorenie rozpoznať? Aké sú rizikové faktory a možnosti liečby?

Čo je chronické žilové ochorenie? 

Chronické žilové ochorenie komplexne označuje rôznorodé chorobné stavy žilového systému s pôvodom v poškodení žilovej steny. Najčastejšie ide o rozvíjajúce sa zápalové ochorenie, pri ktorom sa biele krvinky vo zvýšenej miere prichytávajú o vnútornú stenu žíl, čo bez zásahu a liečby vedie k oslabovaniu a strate pevnosti žíl. Na rozvoj tohto ochorenia tiež môže mať vplyv porucha žilových chlopní či prekážka v cievach (obštrukcia). 

Príznaky chronického žilového ochorenia 

Chronické žilové/venózne ochorenie (označované aj CHŽO, CHVO) – ako už napovedá samotný názov – má chronický, teda dlhodobý charakter. Čo to znamená? Prehliadanie príznakov v dlhšom časovom horizonte môže mať za následok pribúdanie komplikácií a zhoršovanie stavu. 

V úvode rozvoja tohto ochorenia sú príznaky často ignorované a pripisujú sa bežnej únave po pracovnom dni. Určite však zbystrite pozornosť, ak vás pocit unavených a ťažkých nôh trápi opakovane. Pridružujú sa ťažkosti ako nepokoj v nohách, mravčenie, svrbenie, mierne opuchy a nočné kŕče. Práve tieto príznaky už signalizujú, že stav žíl v dolných končatinách nie je v ideálnej kondícii. 

Ani na červené, modré až fialové povrchové metličky na nohách sa nemožno pozerať iba ako na estetický problém. Signalizujú poruchy prúdenia krvi a bez podchytenia na začiatku prerastajú do vážnejších problémov. 

S nepríjemnými bolesťami a obmedzeniami v bežnom živote sa spájajú kŕčové žily (varixy). Poukazujú na to, že ochorenie už zasahuje hlboký žilový systém. Navonok sa prejavujú ako vystúpené, pokrútené až uzlovité žily tmavšej farby

Zhoršenie prietoku krvi v dolnej končatine a zápal tkaniva v postihnutej oblasti môže viesť k rozvoju otvoreného vredu predkolenia, ktorý je považovaný za najzávažnejšie štádium chronického žilového ochorenia. Ide o ťažko sa hojacu ranu.

 

krcove zily metlicky

Rizikové faktory vzniku a rozvoja chronického žilového ochorenia 

Dá sa chronickému žilovému ochoreniu predchádzať? Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoznačná. Rozvoj ochorenia môže spočívať v tzv. neovplyvniteľných rizikových faktoroch, ktorými sú: 

  • vek – riziko vzniku ochorenia rastie s pribúdajúcim vekom; 
  • pohlavie – z dôvodu hormonálnych zmien postihuje ochorenie viac žien ako mužov; 
  • genetická predispozícia – výskyt kŕčových žíl a trombóz v rodine; 
  • väčšia výška – transport krvi proti gravitácii je pre žily náročnejší. 

Druhú kategóriu tvoria ovplyvniteľné rizikové faktory. Je to najmä nadváha až obezita, sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu, práca v stoji, nesprávne vykonávané cviky/posilňovanie, dvíhanie ťažkých bremien, fajčenie, nedostatok vlákniny v strave, hormonálna liečba, nosenie tesného oblečenia a vysokých opätkov. Na tieto faktory máte priamo vplyv a viete ich preventívne obmedziť alebo istým spôsobom zmierniť ich dopad na zdravie vašich nôh. 

Akého lekára pri problémoch so žilami navštíviť? 

Pri podozrení na chronické žilové ochorenie, ktoré sa prejavuje rôznymi príznakmi – od miernych až po závažné, konzultujte zdravotné problémy najskôr so všeobecným lekárom. Od neho dostanete výmenný lístok na vyšetrenie u cievneho špecialistu – angiológa

Venasum je moderné vybavené žilové centrum v Trenčíne, ktoré vedie MUDr. Marek Šumajšpecialita v angiológii, cievnom ultrazvuku, endovaskulárnych metódach a hojení vredov predkolenia. 

 

kompresne pancuhy

Ako sa lieči chronické žilové ochorenie? 

Ťažké nohy netreba brať na ľahkú váhu. Ide o civilizačné ochorenie, ktoré postihuje viac ako dve tretiny dospelej populácie v rôznych formách. Problémy s chronickým žilovým ochorením sa najefektívnejšie riešia v začiatočných štádiách, kedy si nevyžadujú žiadnu dlhú rekonvalescenciu, rezy, celkovú anestéziu či pobyt v nemocnici. Liečba začína stanovením presnej lekárskej diagnózy – hlavne pomocou cievneho ultrazvuku. 

V počiatočných štádiách ochorenia sa využíva kompresívna terapia, ktorá využíva elastické obväzy, kompresné pančuchy a bandáže vyvíjajúce tlak na končatiny. Pôsobenie tlaku zlepšuje prietok krvi v žilách, znižuje opuch, zadržiavanie tekutín v tkanivách a v neposlednom rade zmierňuje pocit ťažkých nôh. 

Na zlepšenie stavu kŕčových žíl sa tiež osvedčili venofarmaká ako medikamentózna liečba. Majú protizápalové vlastnosti, pomáhajú žilám lepšie odolávať tlaku krvi, zvyšujú odolnosť ciev. Ich užívanie prináša veľmi dobré výsledky najmä v skorých štádiách. 

Pri vzniku kŕčových žíl sa už odporúča liečba, pri ktorej sa postihnuté žily chirurgicky odstránia alebo natrvalo uzatvoria šetrnejšou procedúrou, po ktorej sa pacient veľmi rýchlo zotaví. Medzi ne patrí najmä sklerotizácia žíl, špeciálna sklerotizácia CLaCS, laserová operácia kŕčových žíl či liečba inovatívnym biologickým lepidlom

 

Chcete mať o metódach liečby kŕčových žíl lepšiu predstavu a prekonať obavy? Prečítajte si prehľad najpoužívanejších metód na odstránenie kŕčových žíl, ktorým sa venujeme v medicínskom centre VenaSum TU 

Myslite na prevenciu a majte náskok pred ťažkosťami 

Jedným z preventívnych krokov môže byť zaradenie pravidelného, no menej náročného pohybu v podobe prechádzok, plávania či bicyklovania. Nohám tiež prospeje sprchovanie vlažnou až studenou vodou, nosenie pohodlnej obuvi na nízkych opätkoch a životný štýl, pri ktorom máte kontrolu nad hmotnosťou a viete predísť nadváhe. Ak vám už teraz život znepríjemňujú opakujúce sa bolesti a kŕče nôh, neodkladajte návštevu lekára a čím skôr zlepšite kvalitu svojho života. 

 

Upozornenie: Tento text nenahrádza konzultáciu s lekárom či iným zdravotníckym pracovníkom ohľadom vášho zdravotného stavu. 

Autor článku
MUDr. Marek Šumaj
Uznávaný odborník v cievnom ultrazvuku, endovaskulárnych metódach, hojenia vredov predkolení.