• 19. 5. 2021
  • Možnosti liečby

Liečba kŕčových žíl – ktorý spôsob je pre vás najvhodnejší?

Kŕčové žily alebo varixy nepredstavujú len estetický, ale tiež zdravotný problém. Nepríjemné pocity ťažkých nôh, tŕpnutie, kŕče v lýtkach, opuchy a bolesti sú sprievodné príznaky, ktoré trápia mnohých ľudí. Máloktorý z nich však vie, aká liečba kŕčových žíl by bola preňho ideálna. Ak sa nevyznáte v zložitých medicínskych termínoch, prečítajte si náš zjednodušený prehľad najpoužívanejších metód na odstránenie kŕčových žíl.

Čo sú to vlastne kŕčové žily?

Kŕčové žily dolných končatín, nazývané aj varixy, nie sú nič nezvyčajné. Asi 70 % dospelých osôb v Slovenskej Republike trpí zmenami žíl v oblasti nôh. Ide o rozšírené a serpentínovite zmenené žily povrchového systému dolných končatín. V západných krajinách sa kŕčové žily vyskytujú extrémne často a preto patria medzi najbežnejšie civilizačné ochorenia. Pritom neliečené varixy veľkých žíl dolnýchkončatín môžu viesť k závažným zdravotným problémom, napríklad vzniku zrazeniny – trombu, zápalu  alebo vredu predkolenia.

Ako príčina žilových ochorení sa uvádza slabosť žilovej steny ako dedičné zaťaženie. Zo strany matky predstavuje až 65 %, kým zo strany otca len 14 %. Ochorenie vo vyššej miere postihuje ženy ako mužov. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré podporujú vznik kŕčových žíl. Patrí medzi ne napríklad tehotenstvo, nedostatok pohybu, dlhšie státie alebo sedenie, nadváha, vek, reflux (porucha funkcie chlopní) či životný štýl.

Konzervatívna liečba alebo operácia kŕčových žíl?

Na začiatku liečby je vždy potrebná presná lekárska diagnóza. Až po jej stanovení sa jej prispôsobuje aj odporúčaná terapia a ošetrenie. Okrem správnej životosprávy a fyzikálnej liečby sa využíva kompresívnaterapia, terapia medikamentami, sklerotizácia a chirurgická terapia. Ak sú prítomné kŕčové žily, treba ich vždy čo najskôr sklerotizačne či chirurgicky ošetriť, inak sa ochorenie môže skomplikovať.

  • Kompresívna terapia

Používa sa na prevenciu a liečbu chronických žilových ochorení. Najznámejšie zdravotnícke pomôcky v kompresívnej terapii sú kompresívne pančuchy alebo bandáže. Fungujú na princípe stlačenia povrchových žíl, čím zabraňujú ďalšiemu šíreniu zápalu do hlbokého žilového systému a podporujúprúdenie krvi v hlbokých žilách.

  • Medikamentózna liečba

Kŕčové žily sa liečia tzv. venofarmakami, liekmi, ktoré sú určené na liečbu venóznych ochorení. Pomáhajúodstraňovať pocity ťažkých nôh, kŕče, opuchy i bolesti. Niektoré spevňujú stenu ciev zvnútra, podporujúmetabolizmus žil, iné ovplyvňujú prietokové  vlastnosti  krvi.  Nedokážu  odstrániť  už  vzniknuté  varixy, no  zabraňujú zhoršeniu stavu (opuchy, zápaly žíl). Mnohé z nich obsahujú rastlinné flavonoidy ako je rutín,hesperidín, diosmín či vitamín C.

  • Alternatívna liečba kŕčových žíl

Zaraďujeme tu aj liečivá používané zvonka, napríklad masť na kŕčové žily a rôzne gély a balzamy, prípadne i čaje. V ich zložení nájdeme napríklad extrakty z rastlín, ako je pagaštan konský, levanduľa,eukalyptus, tymián či rozmarín. Zmierňujú opuch a navodzujú pocit úľavy od bolesti i únavy.

  • Sklerotizačná liečba

Ide o aktuálne najpopulárnejšiu miniinvazívnu liečbu, využívajúcu tzv. sklerotizačnú penu. Pri jej vstrekovanípomocou jemných ihličiek priamo do postihnutej žily dochádza k poškodeniu vnútornej výstelky chorejcievy, jej hrubnutiu až uzavretiu. Sklerotizáciou sa chorá cieva znefunkční a krv začína tiecť cez zdravé žily.

Ide o zákrok s minimálnou bolestivosťou, pacienti prirovnávajú aplikáciu sklerotizačnej peny k bodnutiu komára. Po ošetrení je potrebné nosiť kompresívne pančuchy, ktoré napomáhajú stiahnutiu a uzavretiuošetrenej cievy po dobu 1 až 2 týždňov.

  • Chirurgická liečba kŕčových žíl

Operácia kŕčových žíl alebo chirurgické odstránenie varixov je možné vykonať dvoma spôsobmi – pomocou minimálne invazívneho zákroku alebo metódou klasickej chirurgie. O tom, ktorý spôsob je vhodnejší,rozhodne chirurg na základe ultrasonografického vyšetrenia.

  • Liečba biologickým lepidlom VenaSeal

Biologické lepidlo VenaSeal používané na liečbu a trvalé odstránenie kŕčových žíl patrí k najmodernejšímmetódam v tejto oblasti. Odporúča sa na liečbu varixov so širokým spektrom komplikácií, vrátane pokročilejších štádií. Navyše pri tomto zákroku nie je nutná žiadna hospitalizácia, ani celková anestézia a pacienti sa rýchlo zotavia.

Lekár aplikuje lepidlo katétrom priamo do postihnutej žily, ktorá je potom stlačená ultrazvukovou sondou.Poloha katétra sa overuje pomocou ultrazvuku, následne sa

lepidlo aplikuje po celej dĺžke cieľového segmentu. Výhodou je tiež to, že pacienti nemusia po tomtozákroku používať kompresívne pančuchy. Očakávaný výsledok je okamžitý a uzatvorenie kŕčových žíl jetrvalé.

  • Perkutánna termokoagulácia

Tento pojem označuje uzatváranie žiliek pomocou mikrorádiofrekvencie per cutis, teda cez kožu. Perkutánna termokoagulácia sa odporúča najmä v prípadoch, keď sklerotizácia či perkutánna liečba laserom na liečbu nestačí. Nie je vôbec bolestivá, pacienti ju popisujú skôr ako jemné brnenie. Po jej vykonaní nie je potrebné nosiť kompresné pančuchy.

  • Operácia kŕčových žíl laserom

Laserová operácia kŕčových žíl patrí k moderným a efektívnym metódam. Na rozdiel od klasickej metódy pacientom prináša oveľa kratšiu rekonvalescenciu a tým, že nespôsobuje vznik modrín, aj výraznýestetický efekt. Je vhodná aj na veľmi komplikované kŕčové žily.

Liečba kŕčových žíl laserom sa realizuje v lokálnej, tzv. tumescentnej anestéze. Cez drobný vpich sa zavedie laserové vlákno do postihnutej žily a laserová energia žilu najprv vnútorne ohreje, potom zmrští a uzatvorí. Následne sa tok krvi presmeruje do ostatných zdravých žíl.

 

Autor článku
MUDr. Marek Šumaj
Uznávaný odborník v cievnom ultrazvuku, endovaskulárnych metódach, hojenia vredov predkolení.